Цікава біологія

Цікаві факти про колібрі

Ця маленька пташка є чи не неймовірнішим творінням природи. В повітрі колібрідемонструють справжні чудеса пілотажу. Ця пташка може літати вперед, назад, зі сторони в сторону, угору та вниз, а то й взагалі зависати в повітрі майже нерухомо. Коли колібрі зависає в повітрі, то її крила описують вісімку.
Але ця пташка, що схожа на метелика, повинна рухати крильцями із величезною швидкістю! Саме так, її крила роблять від 50 до 80 рухів за секунду! Та вона може розвивати швидкість руху крил до 200. Максимальну швидкість колібрі може розвивати фактично миттєво. Велика точність руху крил дозволяє їй надзвичайно м’яко приземлятися навіть на тонку галузочку.
А як щодо швидкості руху? колібрі може розвивати швидкість до 50 км/годину, однак під час періоду парування – до 100 км/годину. Птаха має спеціальну будову тіла, завдяки чому і може розвивати такі швидкості.
Напевно, колібрі витрачає масу енергії! Для підтримки своєї життєдіяльності колібрі необхідне неабияке «паливо», яким виступає квітковий нектар. Колібрі підлітає до квітки, зависає у повітрі і своїм тонким дзьобом проколює серцевинку квітки і залишається непорушною, доки не збере достатньо нектару.
Протягом всього одного дня ця диво-пташка з’їдає таку кількість їжі, яка перевищує її масу удвічі. Колібрі необхідно кожні десять хвилин харчуватися нектаром з високим вмістом цукру.




Цікаві факти про Піранья

Хижі тропічні риби піраньї стали частими героями фільмів жахів, в яких горе-туристи вирішують випробувати долю і скупатися у водах Амазонки. Піраньї — справді дуже люті риби, здатні відчути запах крові на відстані до декількох сотень метрів. Цікаві факти про Піранья розкажуть більше про ці смертельно небезпечних мешканцях прісноводних річок Центральної Америки.

Нетипові для решти видів риб гострі як бритва зуби піраньї можуть досягати розміру від 15 до 40 мм. При цьому коли верхні і нижні зуби змикаються, між ними не залишається просвіту. Тому піранья за секунду може відірвати від жертви шматок м’яса і почати атакувати знову.
Сила укусу піраньї щодо загального розміру і ваги риби в порівнянні з будь-яким іншим тваринам планети неймовірно велика. Укус піраньї буде навіть сильніше укусу вимерлого тиранозавра: щелепи піраньї чинять тиск в 30 разів більше її власної ваги.
Велика зграя піраній може за кілька хвилин обглодать велика тварина вагою до 600 кг. Але ці хижі риби ніколи не нападуть, якщо будуть ситими. Деяку частину раціону піраній складають також водорості.
Були зафіксовані випадки, коли піраньї кусали людей. Але ці події не стали масовим явищем, тому кровожерливість піраній по відношенню до людей перебільшена. Проте укуси піраній можуть завдати серйозної шкоди людині.
Піраньї насправді є санітарами річок, адже насправді вони очищають річки від падали і хворих тварин. Вони є одним з важливих ланок біологічної ланцюжка Амазонії і рятують місцеве населення від епідемій, які виникали б кожен раз після повеней, якби ці риби не очищали воду від розкладається плоті.
У світі налічується близько 40 видів піраній. Проте їх точна кількість невідома, оскільки до цих пір йдуть суперечки про їх класифікації, на основі аналізу ДНК відкриваються все нові види.
Доісторичний предок піраній Megapiranha paranensis був розміром близько 1 метра і володів силою укусу від 1240 до 4749 ньютонів. Це означає, що метрова мегапіранья могла щелепами утримати тварину вагою в півтонни і дробити броню і панцирі.




Дельфіни – унікальні морські ссавці.

Наша природа дуже прекрасна і різноманітна. Вона має багато цікавих тварин, як у морі, так і на суші. Одними з найпопулярніших морських тварин серед науковців є дельфіни, які завжди дивують дослідників своєю унікальною поведінкою і характером. Науковці вже давно займаються вивченням цих морських жителів і завжди дізнаються багато нового про них.

Нині, завдяки минулим дослідженням учених, можна навести декілька цікавих фактів про цих незвичайних морських ссавців:

1. Дельфіни мають свою мову. Учені розділили їх мову на дві групи: – мова жестів або тіла; – мова звуків. Нині відомо, що вони використовують під час спілкування 32 види свисту 

(як виявилося кожен свист означає певну фразу і несе в собі повідомлення, наприклад привітання, сигнал болю, сигнал тривоги, тощо), і близько 180 комунікаційних знаків. За словами учених, мова дельфінів ще має багато загадок і до кінця не розшифрована.

2. Кожен дельфін має власне ім’я. Як не дивно, але це є факт. А ще більш шокуючим є те, що ім’я дається дельфінові ще при народжені, такого висновку дійшли фахівці з штату Флорида (США). В процесі експерименту вони записали звуки дельфінів на ком’пютер і за допомогою спеціальних програм вилучили “імена”. Потім відтворювали “імена” перед дельфінами і в результаті було виявлено, що на певне ім’я відгукувалася конкретна особина.

3. Тривалість життя дельфіна може досягати 75 років, але в неволі скорочується до 30-ти років.

4. Як виявилося, мозок дорослого ссавця може мати вагу близько 1700 грамів. Для порівняння, людський мозок має вагу близько 1400. Також у дельфінів в два рази більше звивин в корі головного мозку. Дуже цікава і унікальна властивість мозку дельфіна: він ніколи, по-справжньому не спить. По черзі сплять то права півкуля, то ліва півкуля мозку.

Багато біологів погоджуються з такими фактами, а інші ні. А деякі науковці взагалі вважають дельфінів близькими друзями і ставлять їх на друге місце після людини в плані еволюції, відсовуючи на третє місце мавп.




5 ДИВОВИЖНИХ ПОРІД ТВАРИН, ВИВЕДЕНИХ ЛЮДИНОЮ

Людство займається одомашнення та виведенням нових порід тварин вже багато тисячоліть, але йому все мало. Нам хочеться підпорядкувати собі найбільш непокірних і незалежних представників світу фауни і перетворити їх в милих і ласкавих звіряток. І наука готова нам у цьому допомогти. 

1. Велика кішка з джунглів — тільки зовсім не небезпечна.

Ця найдивовижніша і дорога порода кішок під назвою «саванна» — домашній варіант дикого сервала — виведена в 1980-х роках. І не просто заради наукового інтересу. Справа в тому, що великі дикі кішки дуже популярні у заможних панів. Щоб захистити від цих «любителів природи» справжніх гепардів і леопардів (і навпаки), селекціонери і створили цю альтернативу — звіра з вигляду грізного й небезпечного, а насправді ласкавого і комунікабельного. Першу савану в 1986-му році представив світу заводчик бенгалов Джуді Френк. Вона вийшла в результаті схрещування самця цього сервала з домашньої сіамської кішкою. А в 2001-му році порода була офіційно визнана і зареєстрована. Розміри цих кішок вражають: вони досягають 45 сантиметрів у холці і важать до 14 кілограм. Правда, тут все залежить від того, з якого вона покоління; чим більше в ній від сервала, тим вона більшим. І дорожче — ціна на саван коливається від 7 до 23 тисяч доларів.
За звичками савани більше нагадують собак, ніж кішок — так само люблять грати в «апорт», розгулювати вулицями на повідку і плескатися у водоймах. Так і дресирувати їх — одне задоволення. Котячої незалежності в них теж немає анітрохи. Поки ви вдома, савана буде ходити за вами хвостом, а коли підете — сумувати і чекати під дверима. Загалом, собака, та й тільки. Хіба що не гавкає.

2. Домашня лисиця: добродушна як собака і незалежна, як кішка. 

Вперше ідея одомашнити лисицю прийшла в голову радянському генетику Дмиртию Бєляєву у 1950-х роках. Взявши за основу популяцію сріблясто-чорних лисиць, Бєляєв та його співробітники виростили кілька поколінь тварин, старанно добираючи з кожного покоління самих тямущих і слухняних. Пройшли відбір особин схрещували між собою. В результаті вийшли грайливі і приязні до людини створення, за звичками нагадують собаку. Найцікавіше, що хоча лис не схрещували ні з якою іншою породою, їх зовнішній вигляд теж суттєво змінився: з’явилися білі плями, хвости почали закручуватися, а вуха — звисати. Вчені пояснюють подібні трансформації тим, що в процесі одомашнення рівень адреналіну в крові тварин значно знизився.
Зараз таких лис продають як домашніх тварин. Правда, задоволення це зовсім не дешеве — за одну лисичку доведеться викласти близько семи тисяч доларів.

3. Напів-зебра, напів-поні/коня/осел.

Зебра — що й казати, дуже симпатична конячка. Але приручити її людині поки не вдалося. Так і практичної необхідності особливої немає, оскільки витривалість у неї не дуже, та й характер не цукор. І все ж учені вирішили одомашнити якщо і не зебру, то напів-зебру. Шляхом схрещування самців зебри з самками інших конячих (поні, коней чи ослів) вони вивели цілий ряд нових видів, яких називають зеброидами. При схрещуванні зебри і коні виходить «зорс», зебри і осла — «зонк», зебри та поні «зони».
Ці тварини чудово почуваються серед родичів папи, так і мами, ось тільки завести потомство ні з тими, ні з іншими не можуть — всі ці гібриди стерильні. Вигляд у цих тварин, звичайно, досить кумедний, але навіщо знадобилося їх виводити — залишається великою загадкою. Найвідомішим зеброидом був зонк (гібрид зебри і осла) сера Сэндерсона Темпла з Ланкашира. Все життя до самої смерті це тварина займалося виключно тим, що возило візок по алеях.


4. Кама — маленький поступливий верблюд.

Це тварина вийшло в результаті схрещування самця одногорбого верблюда і самки лами. Вони далекі родичі, які мільйони років йшли кожен своєї еволюційної дорогою. З-за разючої різниці в зрості варіант природного розмноження розглядати не доводилося, так що запліднення здійснювалося штучним шляхом. Перший кама з’явився на світ у 1998 році в Дубаї (ОАЕ). Вчені, завдяки яким відбулося це радісна подія, дали ім’я дитинчаті Рама. Після цього та ж команда сприяла народженню ще трьох малюків-кам — Каміли, Джаміля і Роки. У всіх кам короткі вуха та довгий хвіст, як у верблюда, а копита роздвоєні, як у лами, і горба немає. Крім того, від мами кожному з них дістався поступливий характер, невеликий ріст і м’яка густа шерсть, від папи — сила та витривалість. Загалом, казка, а не тварина. І найголовніше: всі гібриди ками виявилися фертильны!

5. Вовча собака Сарлоса.

Над виведенням «одомашненого вовка» селекціонери працювали не одне десятиліття. У 1925 році селекціонер з Нідерландів Ландер Сарлос схрестив російську вовчицю і кобеля німецької вівчарки і все життя потім займався тим, що відбирав найбільш міцних і витривалих цуценят собако-вовків і схрещував між собою. А після смерті Сарлоса в 1969 році експерименти продовжили його дружина і дочка.
В результаті вийшло тварину, за розмірами і зовнішнім виглядом майже нічим не відрізняється від вовка — таке ж сильне, розумне і витривала, з таким же зграєвим інстинктом, впертим і незалежним характером. Навіть гавкати ці собако-вовки не вміють, тільки виють на місяць іноді. Так що, по суті, це все той же вовк… з одним, але дуже істотною відмінністю: собака Сарлоса охоче визнає людину ватажком своєї зграї. Тому їм, як службовим собакам просто немає рівних. В Голландії та деяких інших країнах Європи цих собак використовують як поводирів, вони беруть участь у рятуванні потопаючих, допомагають витягати людей із завалів і т. д. Однак брати вовчу собаку в дім, особливо де є маленькі діти, фахівці все-таки не радять. Надто вже багато в ньому від дикого звіра, мало що…




Цікаві факти про скелет людини


  •  Відразу після народження у людини кістки м’які і гнучкі, а їх кількість доходить до 350 штук. Але поступово кістки зростаються і твердіють.
  • Кісткова тканина містить 50% води, а також органічні і неорганічні речовини.
  • Якщо людина починає стрімко набирати вагу, то опорна стегнова кістка щоб уникнути викривлення теж починає зростати і стає товщі.
  • Спортивні тренування зміцнюють не тільки м’язи, а й кістки. Чим більше навантаження чинити на кістки, тим міцнішевони стають.
  • Найменші кістки в тілі людини — слухові кісточки молоточок, ковадло і стремечко. Маса кожної з цих кісточок — від 2 до 4 мг, при цьому вони не змінюються з віком.
  • У кістковій тканині існують клітини-руйнівники і клітини-відновники.
  • Згинається під кутом голівка стегнової кістки в тому місці, де вона входить в суглоб, не ламається під вагою тіла завдяки мережі мініатюрних кісточок, які розташовані в суворій геометричній структурі.
  • Стегнова кістка — Найбільша в тілі людини і становить 27,5% від зростання.
  • Кістковий мозок людини важить близько 2600 г. За 70 років життя кістковий мозок виробляє близько 650 кг еритроцитів і 1 т лейкоцитів.
  • Кістки людини в 2,5 рази перевершують граніт по міцності і мають пружність набагато вище, ніж пружність деревини дуба.





Найбільша безхребетна тварина


Найбільший молюск у світі (він же саме велике безхребетне світу ) — гігантський кальмар під назвою Architeuthis dux . Його довжина складає більше 18 метрів. А очі розміром з футбольний м’яч. Він живе в прибережних водах Тихого океану. Якщо вірити легендам , то цей кальмар вважався міфічною істотою , і перші згадки про нього з’явилися ще в 1555 році. Багато вчених довго сумнівалися в його існуванні, поки в 2007 році група японських учених не змогла його сфотографувати. В даний час в одному з Британських музеїв природознавства зберігається 9 — тиметровий екземпляр.




Який ссавець найглибше занурюється?


Чемпіоном по пірнанню є кашалот. У гонитві за своєю улюбленою їжею – глибоководними (дуже великими) кальмарами — кашалот здатний зануритися в океанські глибини на 2,5 кілометра. При цьому кашалотові доводиться затримувати дихання на 1,5 години і витримувати тиск 250 атмосфер.

Не раз у водах Атлантики на глибині більше 2 кілометрів кашалоти обривали телефонні і телеграфні кабелі (ймовірно, «вважаючи», що це щупальця головоногих молюсків), і заплутавшись в них, гинули. Ловці такої риби розповідають, що в шлунках спійманих кашалотів виявляли щупальця глибоководних кальмарів завдовжки до 12 метрів. Проте охота на них не завжди виявляється безпечною. На тілі кашалотів часто зустрічаються глибокі шрами від дзьобів кальмарів і їх щупалець.




Батьки і діти :)









Група крові та характер
 З часом область прогнозів по групі крові сильно    розширилася: справа не обмежилася харчуванням,   дослідники припустили, що від групи крові можуть   залежати характер.
Так володарям першої групи крові властиве  прагнення до лідерства, амбітність, ентузіазм. У той  же час вони можуть виявитися зарозумілими, самозакоханими і егоїстичними.
Для другої групи крові характерно: акуратність,  схильність до порядку і систематизації, терпіння.  Зворотним боком цих якостей може стати зайву  впертість і скритність.
Третя група — оригінали, творці й індивідуалісти. З соціумом у них неважливо, зате вони цінують незалежність, свою і чужу. Недолік — підвищена емоційність, невміння контролювати власні емоції.

Четверта група: організатори, дипломати, все розуміють, тактовні, чесні, чуйні аж до повної самовідданості. У мінус йде те, що їм важко дається прийняття рішень, а також для них властиві часті внутрішні конфлікти, що знижують самооцінку.




10 дивовижних жаб
1. Райдужна жаба; предмет поклоніння в Індії. Сотні людей сходяться кожен день до дому Реджі Кумара в Індії, щоб помолитися і попросити чудес. Жаба переливалася білим кольором, коли Реджі з Тіруванантапурама, столиці Керала в південній Індії, вперше побачив її. Потім вона засвітилася жовтим, а потім посіріла. Жаба, постійно змінює забарвлення, вважається богом в Індії.


2. Hyalinobatrachium pellucidum - також звана склянною або прозорою жабою через свою прозорість шкіри, крізь яку можна побачити її нутрощі. На жаль, це вимираючий вид амфібій.


3. Жаба-арлекін відома під багатьма назвами, наприклад, жаба-клоун або жаба-арлекін Коста-Ріки. Як би ви її не називали, це нео-тропічна жаба, яка раніше була досить поширеним видом в Коста-Ріці і Панамі. Зараз цей вид занесено до Червоної Книги, жаби цього виду живуть сьогодні переважно в Панамі.



4. Північна леопардова жаба вважається незвичайним видом, що досягає в довжину до 9 см. Забарвлення на її спині варіюються від коричневого до темно-зеленого, а круглі плями виділяються білою лінією.


5. Як вважається, чим більше географічна висота, тим крупніше тварина, що живе там. Однак найменша в світі жаба живе якраз на висоті; в Андах південного Перу на висоті 3 - 3,19 тис. метрів.


6. Барвний дереволаз,  - загальна назва групи жаб в сімейства дереволазів, яке мешкає в Центральній і Південній Америці. На відміну від більшості жаб, цей вид активний вдень і в більшості випадків має яскраві тіла. Хоча все дереволази в якійсь мірі отруйні, рівні отрути варіюються в залежності від підвиду і популяції. Багато підвидів знаходяться в небезпеці вимирання. Американські індіанці використовували їх отруту для своїх стріл і дротиків.



7. Жаба-Голіаф - найбільший з видів жаб на Землі. Її розміри сягають 33 см в довжину від морди до клоаки, а важить вона до 3 кг. Цей вид живе в основному в західній Африці, недалеко від Габону. Жаба-Голіаф може жити до 15 років. Харчуються вони скорпіонами, комахами і маленькими жабами. Ці жаби мають відмінний слух, але не мають голосового резонатора.





8. Theloderma corticale, або в'єтнамська болотна жаба - це вид жаби сімейства веслоногих. Її можна знайти у В'єтнамі і, можливо, в Китаї. Зазвичай мешкає в тропічних і субтропічних вологих лісах, переривчастих прісноводних болотах і скелястих районах. Жабу також часто називають мохова через те, що її шкіра нагадує мох, що росте на скелі, який, до речі, надає їй відмінну маскування. Деякі люди заводять таку жабу у себе вдома. Ціна цього чуда приблизно 45-75 доларів.



9. Як зрозуміло з назви, жаба Мантелла має червоний / оранжевий окрас. Це маленькі жаби, що досягають в довжину до 2,5 см. Мешкає вона на Мадагаскарі.


10. Ця рогата жаба може дорости до 15 см в довжину, вона живе в Уругваї, Бразилія, а також в північній Аргентині. Хоч ця громадина і схожа на корж (або подушечку для голок, якщо хочете), вона дуже швидко реагує, коли повз пробігає ящірка, невеликий гризун, жаба або пролітає птах.




Птахи під час перельотів перебувають в напівсні
Перелітні птахи, які в сезон міграцій практично позбавлені можливості нормально спати, здатні засипати тільки наполовину, мовиться в статті, опублікованій американськими біологами в журналі Biology Letters.
Автори дослідження відзначають, що багато птахів в сезон міграції летять ночами - темнота приховує їх від хижаків і допомагає уникнути перегріву на сонці. Проте і вдень, під час відпочинку, вони повинні зберігати пильність із-за загрози з боку природних ворогів.
"Переліт неминуче означає позбавлення сну", - відзначає один з авторів дослідження Френк Мур з університету Південної Міссісіпі, слова якого наводить сайт SCIENCENOW.
Учені вирішили з'ясувати, як птахи компенсують брак сну. Для цього сім птахів - короткоклювих дрозди Свенсона - помістили в клітки, де коливання освітлення, "захід" і "схід", відповідали сезону перельотів. У мозок птахів для контролю його активності були імплантовані електроди.
З'ясувалося, що час від часу досліджувані дрозди закривали одне око і впадали в стан сну, що триває декілька секунд. У цей момент електрична активність мозку виявлялася різною в різних півкулях: поки в одній півкулі спостерігалися хвилі, характерні для сну, інша зберігала безсонний стан.
На думку учених, такий сон "впівока" допомагає птахам бути завжди готовими до нападу хижаків.
Схожий спосіб сну відомий також у морських ссавців - дельфінів і китів. Півкулі їх мозку також сплять по черзі, оскільки вони вимушені час від часу підніматися до поверхню води для дихання.

Цікаво  знати….
  •                 Деякі дерева спілкуються між собою , використовуючи хімічні речовини. Якщо жук нападає на якесь дерево , воно виділяє в повітря речовини , які підказують іншим деревам в окрузі , щоб ті теж випустили отруту і відлякали тим самим від себе жуків.
  •                    Якщо ви поставите квітку у воду, що містить чорнило , вона може стати синьою або чорною !
  •         Дерева ростуть від верхівки , тому якщо ви виріжете своє ім'я на дереві , коли ви (і дерево) ще маленькі , ваше ім'я залишиться на тій же висоті , коли ви станете старше.
  •                 Пожежі поширюються вгору по схилах набагато швидше , ніж вниз. Гаряче повітря , що піднімається від пожежі , висушує дерева на схилі , тому вони горять швидше.
  •                  Існує близько 15 видів  грибів які світяться . Світло деяких з них таке сильне, що при ньому можна читати.
  •                 Фрукт дуріан пахне гниллю - як протухла риба , - але смак у нього чудовий ! Це улюблені ласощі орангутанів .
  •                    Пекуча кропива добре росте на кладовищах - вона пишно розростається на фосфорі , який міститься в кістках.
  •                      У Бразилії зосереджено 30 відсотків усіх тропічних лісів , що залишилися на Землі.
  •                      Листя гігантської водної лілії , яка росте в Амазонці , дуже міцні . На них може спокійно сидіти маленька дитина.
  •                       Картопля походить з того ж сімейства , що і беладона . Якби картопля була відкритою зараз, можливо , вона не стала б продуктом харчування!
  •                      У 1982 році японські вчені виявили насіння магнолії , вік яких 10 тисяч років. Їм вдалося виростити з них дерево !
  •                     Кора секвої не горить. Коли в лісах починаються пожежі , це дерево вигоряє зсередини!
  •                       Одна рідкісна лікарська рослина в Болівії чекає своїх квіток від 80 до 150 років.
  •                     1 раз на рік усі сади Амстердаму відкривають свої ворота для всіх бажаючих.
  •                  Багато хто з нас помилково вважають , що назва горіха - волоський походить від назви його батьківщини - Греції .
  •       Насправді це не так , батьківщина волоського горіха Азія , в свою назву в Європі він отримав через те , що його продавали грецькі купці.

                                         
Факти біології

                                         
Чому тварини мають різну тривалість життя

                                          
Цікаві факти про тварин
                                          
Цікаві факти про плазунів

Дивовижні рослини світу

                                          

Неймовірне навколо нас: клонування

                                          
Цікаві факти про птахів світу

                                         
Цікаві факти про генетику

                                          

                                          
Цікава людська фізіологія
                                          

Клітина проти вірусу: битва за здоров'я
                                          
Цікаві факти про тварин


Немає коментарів:

Дописати коментар