Урок хімії в 10 класі
Сульфатна кислота. Фізичні та хімічні властивості. Сульфати. Якісна реакція на сульфат - іон. Значення сульфатної кислоти та сульфатів
Сульфатна кислота. Фізичні та хімічні властивості. Сульфати. Якісна реакція на сульфат - іон. Значення сульфатної кислоти та сульфатів
Цілі уроку: перевірити
знання учнів про склад і властивості неорганічних кислот на прикладі
сульфатної кислоти; перевірити практичні вміння і навички
застосовувати теоретичні знання на практиці під час проведення лабораторного
досліду; формувати навички практичної роботи з хімічними
речовинами й обладнанням, дотримуючись правил техніки безпеки;
поглибити і систематизувати знання про загальні властивості кислот; продовжити
процес формування навичок пошукової роботи, роботи в групах, умінь робити
висновки, узагаль нювати, порівнювати; розвивати пізнавальну
активність, сприяти формуванню уявлень про наукове пізнання світу.
Обладнання та
реактиви: таблиця „
Застосування сульфатної кислоти ”, „
Таблиця розчинності кислот, солей, основ
у воді ”, барій хлорид,
штатив з пробірками, індикатори, метали,
солі, основи.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форма
проведення: урок – дослідження
Думати і
діяти,
Діяти і думати –
Ось мета
нашої мудрості. Гете
Хімія – дивовижна наука,
в якій криється щастя людське і
величезні можливості
Д.І.Менделєєв
Структура уроку
1. Організаційна частина
2. Мотивація навчальної
діяльност
Хімію часто називають
наукою - чарівницею, наукою великих чудес. І це справедливо. Вона так широко
ввійшла в наше життя, побут, що важко знайти людину, яка б не користувалася
продукцією хімічного виробництва. Хіміки створюють сплави і напівпровідники,
скло і кераміку, синтетичні волокна і ліки, барвники і пахучі речовини. Хіба це
не чудеса! Зумій їх тільки побачити. І все це нам дасть її величність
– Хімія.
Щоб усе це пояснити,
Хімію вам раджу вчити,
А наука - не проста,
Вам відкриє чудеса!
Урок сьогодні не простий,
Усім відомий, звичний,
Я пропоную провести
Експеримент хімічний.
Отож озбройтеся знаннями,
Згадайте всі закони.
Я сподіваюсь – вдасться вам
Здолати перепони.
В країну хімії! ВпередСміливо вирушаймо,
І все, що вивчили раніш,
Ми разом пригадаймо!
3.Актуалізація опорних знань
Світ хімічних речовин досить
різноманітний. Речовини мають свої властивості. Тому під час використання
речовин, як писав Гете, треба„ думати і діяти, діяти і думати – ось мета нашої
мудрості ”. Ці слова і будуть девізом нашого уроку.Тож, шановні друзі, давайте
пригадаємо інформацію про сульфатну кислоту
1. Формула кислоти.
2. Якісна і
кількісна характеристика.
3. Структурна
та електронна формули
Н О
О
S
Н
О
О
У молекулі кислоти всі зв’язки ковалентні, але внаслідок різного значення
електронегативності хімічних елементів відбувається зміщення електронної
густини зв’язку. У наслідок цього зв’язок поляризується й атом Гідрогену в
результаті набуває додаткової рухливості (здатності відщеплюватися), що й
зумовлює кислотні властивості
.Електролітична дисоціація.Сильний
електроліт. У водних розчинах дисоціює на йони за двома ступенями (за першим
практично повністю):(Учень біля дошки записує рівняння електролітичної
дисоціації)
H2SO4 = H+ + HSO4 -
HSO4 - = H+ + SO4 2-
4. Вивчення нового матеріалу
Прошу вас прийняти до відома фізичні
характеристики кислоти
4.1.Демонстрування кислоти, робота з підручником
Сульфатна кислота – важка оліїста
безбарвна рідина. Вона не летка, запаху не має. Надзвичайно гігроскопічна,
активно вбирає вологу, змішується з водою у будь – яких співвідношеннях.
Розчинення сульфатної кислоти у воді супроводжується виділенням великої
кількості теплоти, що може призвести до закипання води і розбризкування кислоти
- В якому агрегатному стані перебуває кислота? ( у рідкому)
- Демонстрація розчинення кислоти у воді.- Як правильно розчиняти кислоту у
воді?( Потрібно лити кислоту у воду )
4.2. Хімічні властивості кислоти
( обговорення з учнями хімічних властивостей кислот
-Взаємодіє з
металами;
- Взаємодіє з
оксидами металів;
- Взаємодіє з
основами;
- Взаємодіє з солями
У вас виникло бажання
перевірити властивості на практиці?
Робота в групах- Об’єднання учнів у групи;- Правила Б/Ж
Як кислоти наливаєш
Обережним з ними будь
Як розіллєш ненароком
То про соду не
забудь.
А як луги наливаєш
Пам’ятай: вони їдкі,
Розчин оцту їх змиває
Навіть із руки!
Проведення хімічного
експерименту;- Запис
відповідних рівнянь
реакцій;- Презентація
роботи- ( запис рівнянь
реакцій на дошці та їх обговорення)
1.Відношення до індикаторів:
Лакмус – червоний,
Метилоранж – рожевий,
Фенолфталеїн – безбарвний.
2.Взаємодія з основами
2NaOH + H2SO4 =Na2SO4 +
2H2O
( запис рівняння реакції в іонній формі)
NaOH + H2SO4 = NaHSO4 + H2O
Висновок.
Середні солі утворюються якщо луг взятий у надлишку.Кислі солі – лугу
не вистачає для нейтралізації кислоти.
3.Взаємодія з оксидами металів:
H2SO4 + MgO = MgSO4 + H2OH2SO4 + ZnO = ZnSO4 + H2O
4. Взаємодія з солями.Сульфатна кислота сильна і нелетка, одна з найстійкіших.
Вона може вступати в реакцію обміну з солями, утвореними слабкішими або леткими
кислотами і навіть сильними кислотами, якщо вони менш стійкі:
H2SO4 + Na2CO3 = Na2SO4 +
CO2 + H2OH2SO4+ 2KNO3 =
K2SO4 + 2HNO32KClO4 + H2SO4 = K2SO4 + HClO4
( запис рівнянь реакції в іонній формі)Учні працюють біля дошки
BaCl2 + H2SO4 = BaSO4 +
2HCl
Останнє рівняння відображає якісну реакцію
на кислоту та її солі, бо утворюється нерозчинний у воді BaSO4.
Ba2+ +2Cl- + 2H+ +
SO42- = BaSO4 + 2H+ + 2Cl-Ba2++ SO42- = BaSO4
5. Взаємодія з металами.
Пояснення вчителяРозбавлена сульфатна кислота:H2SO4 +Mg = MgSO4 + H2H2SO4 + Zn = ZnSO4 + H2
Концентрована сульфатна кислота – сильний окисник. Вона може взаємодіяти з малоактивними металами: 2H2SO4 +Cu = CuSO4 + SO2 +
2H2O
Зверніть увагу: під час взаємодії концентрованої сульфатної кислоти з малоактивними металами відновлюється не Гідроген кислоти, а Сульфур, тому водень не виділяється
6.Застосування сульфатної кислоти і сульфатів.(Інформаційне повідомлення учнів)
7. Підведення підсумків
Починайте свій виступ зі слів„
На
уроці для мене найважливішим відкриттям було.....
.”У своїх відповідях можете
використовувати словосполучення :
„ На мою думку ....”
„ Ця інформація
дає....”
7. Рефлексія
8. Д/З· Прочитати параграф №6.· Виконати:
Впр. №39· Впр. №40·
Скласти сенкан „ Сульфатна кислота ”
Бо повір, не всі ще відкриття
Здійснені й записані в
скрижалях.
І
свою частиночку життя
Віддаю я хімії без жалю.
Треба тільки знать і
розуміть
Всі її процеси і закони.
І тоді небесні і
земні
Зорі упадуть вам у поклон.
Діяти і думати –
Щоб усе це пояснити,
Урок сьогодні не простий,
Отож озбройтеся знаннями,
В країну хімії! ВпередСміливо вирушаймо,
3.Актуалізація опорних знань
1. Формула кислоти.
Н О О
S
Н О О
У молекулі кислоти всі зв’язки ковалентні, але внаслідок різного значення електронегативності хімічних елементів відбувається зміщення електронної густини зв’язку. У наслідок цього зв’язок поляризується й атом Гідрогену в результаті набуває додаткової рухливості (здатності відщеплюватися), що й зумовлює кислотні властивості
H2SO4 = H+ + HSO4 -
HSO4 - = H+ + SO4 2-
4. Вивчення нового матеріалу
4.1.Демонстрування кислоти, робота з підручником
Розчинення сульфатної кислоти у воді супроводжується виділенням великої кількості теплоти, що може призвести до закипання води і розбризкування кислоти
- В якому агрегатному стані перебуває кислота? ( у рідкому)
- Демонстрація розчинення кислоти у воді.- Як правильно розчиняти кислоту у воді?( Потрібно лити кислоту у воду )
4.2. Хімічні властивості кислоти
( обговорення з учнями хімічних властивостей кислот
Як кислоти наливаєш
А як луги наливаєш
Проведення хімічного експерименту;- Запис відповідних рівнянь реакцій;- Презентація роботи- ( запис рівнянь реакцій на дошці та їх обговорення)
1.Відношення до індикаторів:
Лакмус – червоний,
Метилоранж – рожевий,
Фенолфталеїн – безбарвний.
2.Взаємодія з основами
2NaOH + H2SO4 =Na2SO4 + 2H2O
( запис рівняння реакції в іонній формі)
NaOH + H2SO4 = NaHSO4 + H2O
Висновок.
Середні солі утворюються якщо луг взятий у надлишку.Кислі солі – лугу не вистачає для нейтралізації кислоти.
3.Взаємодія з оксидами металів:
H2SO4 + MgO = MgSO4 + H2OH2SO4 + ZnO = ZnSO4 + H2O
4. Взаємодія з солями.Сульфатна кислота сильна і нелетка, одна з найстійкіших. Вона може вступати в реакцію обміну з солями, утвореними слабкішими або леткими кислотами і навіть сильними кислотами, якщо вони менш стійкі:
H2SO4 + Na2CO3 = Na2SO4 + CO2 + H2OH2SO4+ 2KNO3 = K2SO4 + 2HNO32KClO4 + H2SO4 = K2SO4 + HClO4
( запис рівнянь реакції в іонній формі)Учні працюють біля дошки
BaCl2 + H2SO4 = BaSO4 + 2HCl
Ba2+ +2Cl- + 2H+ + SO42- = BaSO4 + 2H+ + 2Cl-Ba2++ SO42- = BaSO4
5. Взаємодія з металами.
Пояснення вчителяРозбавлена сульфатна кислота:H2SO4 +Mg = MgSO4 + H2H2SO4 + Zn = ZnSO4 + H2
Концентрована сульфатна кислота – сильний окисник. Вона може взаємодіяти з малоактивними металами: 2H2SO4 +Cu = CuSO4 + SO2 + 2H2O
Зверніть увагу: під час взаємодії концентрованої сульфатної кислоти з малоактивними металами відновлюється не Гідроген кислоти, а Сульфур, тому водень не виділяється
6.Застосування сульфатної кислоти і сульфатів.(Інформаційне повідомлення учнів)
7. Підведення підсумків
7. Рефлексія
8. Д/З· Прочитати параграф №6.· Виконати: Впр. №39· Впр. №40·
Бо повір, не всі ще відкриття
Немає коментарів:
Дописати коментар